Pogorzelickie cmentarze

Pogorzelice mogą się ”pochwalić” tak naprawdę dwoma cmentarzami ewangelickimi: starym i nowszym, które niejako sąsiadują ze sobą. Znajdują się one przy drodze do Unieszyna po obu jej stronach.

Nekropolia starsza jest dość sporych rozmiarów, a rozmieszczenie nagrobków świadczy, że cmentarz był w całości wypełniony. Dobrze widoczne są charakterystyczne pomniki, z których niektóre na skutek upływu lat poprzewracały się. Można odnaleźć także leżący połamane krzyże. Brak jest natomiast jakichkolwiek tablic nagrobnych.

Nekropolia nowsza, podobnie jak cmentarz starszy, charakteryzuje się dużą ilością grobów. Gdzieniegdzie widać tablice epitafijne, jednak jest ich naprawdę niewiele.

Jeszcze kilka-kilkanaście lat temu obie nekropolie były systematycznie odwiedzane i porządkowane przez mieszkańców Pogorzelic. Niestety na początku lat 90, poprzez systematyczną kradzież i rozkopywanie grobów doprowadzono do zniszczenia w miarę dobrze zachowanego nowszego cmentarza ewangelickiego. Dziś już oba cmentarze popadają w ruinę i porastają drzewami.